mandalı afSon günlerde kamuoyunu meşgul eden 4. Yargı Paketi’nde yapılan sürpriz değişiklikle, Türk Ceza Kanunu’nun 235. maddesindeki ‘İhaleye Fesat Karıştırmak’ suçunda ceza indirimi yapıldı. 4. Yargı Paketi’nde yapılan bu değişiklik kapsamında, 2009 yılında Kapaklı Belediyesi’nin düzenlediği ihalelerde, ‘‘İhaleye Fesat Karıştırmak ve Evrakta Sahtecilik’ suçundan 8 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı’ya da ceza indiriminden yararlanma şansı doğdu.

2012 yılı Haziran ayında çıkarıldığı mahkemede 8 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan, mahkeme sonrası Yargıtay kararını bekleyen Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, 4. Yargı Paketi’nde yapılan sürpriz değişiklikle rahat bir nefes aldı.

 ‘KAMU ZARARI’ ÖNEMLİ

4. Yargı Paketi ile kabul edilen düzenlemeye göre kamu kurum veya kuruluşlarında ihalelere fesat karıştırmakla suçlanan kişiler için öngörülen 5 yıldan 12 yıla kadar olan hapis cezaları, 3 yıldan 7 yıla kadar indirildi. İhale sonucunda ilgili kamu kurumu veya kuruluşu açısından bir zarar oluşmuşsa, cezanın yarı oranında arttırılmasına ilişkin hüküm de kaldırıldı. Eğer ihalede kamu zararı doğmadıysa, bahse konu ceza 1 yıldan 3 yıla kadar inecek. Böylece ceza, erteleme sınırlarına çekilmiş olacak. 4. Yargı Paketi’nde yer alan bu hükümler neticesinde Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı için düzenlenen bilirkişi raporunda, herhangi bir ‘Kamu Zararı’ belirtilmediğinden, Başkan Mandalı’nın 4. Yargı Paketi’nden yararlanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

BİLİRKİŞİ ‘KAMU ZARARI’ OLMADIĞI KANAATİNE VARDI

Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı’nın dosyasının görüşüldüğü Çorlu Ağır Ceza Mahkemesi’nin isteği üzerine atanan Bilirkişi heyetinin mahkemeye sunduğu raporda, “15 Ocak 2009 ve 20 Ocak 2009 tarihlerinde ihalesi yapılan yapım işlerine ilişkin yaklaşık maliyetin 2008 yılı birim fiyatları esas alınarak hesaplandığı; İdari Şartname ve Sözleşmelerde fiyat farkı ödenmeyeceğinin belirtildiği; İhalelerde açıklık ve rekabetin Sağlandığı; her iki ihale sonucunda da kamu zararına sebebiyet verilmediği; İhalelerde herhangi bir usulsüzlük bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır” ifadelerine yer verildi.