REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Çerkezköy Havadis

Yavşak

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Yavşak
A. Kadir Kıldıze
A. Kadir Kıldıze( a.kildize@gmail.com )
1.979
24 Ekim 2019 - 19:59
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Merhaba kıymetli okur.

Yazının başlığını görüp heyecanlandığınızı tahmin ediyorum ancak kimseye yavşak falan dediğim yok. Kimseye yavşak dediğimiz yok da memlekette bir ‘yavşak’tır aldı gidiyor. Sosyal medya kullanan bir güruh var, ki ben bu güruha ‘örgütlü cehalet’ diyorum, beğenmedikleri haberin altına hemen yapıştırıyorlar ‘yavşak’ kelimesini.

Bakıyorum ‘yavşak’ yazan arkadaşların profiline, aynı banttan çıkmış ürün gibiler. Oturmuşlar kendisinin olmayan bir makama, almışlar arkalarına bir siyasi partinin amblemini ya da o siyasi hareketi simgeleyen bir objeyi, her neyse artık. Paylaştıkları içerikleri görseniz; vatan, millet Sakarya. Haberini beğenmediği gazeteci onun için ‘yavşak’ ve aynı zamanda vatan haini!

İşte o ‘örgütlü cehalet’e yazıyorum bu yazıyı. Öncelikle ‘yavşak’ kelimesinin ne anlama geldiğine bir bakalım. Türk Dil Kurumu’na göre iki ayrı anlamı var ‘yavşak’ kelimesinin;

 1. isim, halk ağzında Bit yavrusu.
 2. isim, halk ağzında, mecaz geveze, yılışık kimse.

Şimdi gelelim gazetemize ya da başka gazetelere sık sık ‘yavşak’ yazan, canı istediğinde ise vatan haini ilan eden arkadaşlara, yani örgütlü cehalete…

Bak güzel kardeşim, ben ya da tanıdığım diğer gazetecilerden hiçbiri, ‘yavşak’ kelimesinin birinci karşılığı olan bit yavrusu değil, hepsi senin gibi insan evladı. İkinci karşılığına gelecek olursak, yani geveze ve yılışık anlamındaki karşılığına, buna şahsım adına cevap veriyorum. Benim sosyal medyada ya da herhangi bir mecrada, bana ait olmayan bir makamda oturduğum ‘yılışık’ bir pozum yok. Şu an oturduğum koltuk da masa da bana ait. Arkamda herhangi bir siyasi partinin amblemi de yok. Varsa gazetemizin logosu var ki o da bana ait.

Gelelim bir diğer ve asıl önemli meseleye; vatansever/vatan hainliği meselesine. Sen, başkasının makamına oturarak verdiğin pozlarla süslü sosyal medya hesabından yaptığın ve üstelik iki kelimeyi bir araya getirmekten aciz yorumlarınla, haftada bir attığın ‘hayırlı cumalar’ mesajınla vatanını seviyorsun da beğenmediğin gazeteciler mi vatan haini?

Evet, sana diyorum. Üstelik kendi masamdan, arkamda siyasi parti olmadan, kendi oluşturduğum logonun önünde oturarak yazıyorum bu satırları. Gel, seninle vatan sevgisini konuşalım, misak-ı milli sınırlarını konuşalım. İstersen Osmanlı’yı konuşalım, Selçuklu’yu ya da… Var mı elinde baltayla izlediğin Diriliş Ertuğrul dizisi haricinde Selçuklu’ya dair bir bildiğin. Ya da Payitaht dizisindeki Abdülhamid haricinde kaç tane Osmanlı Padişahı sayabilirsin bana?

Gerçekten merak ediyorum bunları ve soruyorum; hangimiz yavşak?

Kalın sağlıcakla.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.